Translate

יום שני, 21 באפריל 2014

אחי אומנותי (או: על קולקציית הקפסולה של ״מומה״ ל״יוניקלו״)

אם כל הכבוד לפרטי העל של המעצבים השונים שמוספים טעם וצבע להופעתנו וחיינו (וגם מרוששים אותנו...) חשוב להשקיע ולדאוג גם לבסיס שלנו, שכן בסיס איתן ויציב הוא המפתח להכל. ועל כן אחת למספר שבועות אני מוצא עצמי משוטט בסניף של ״יוניקלו״ לצורך מילוי סטוקים של פרטי ״בייסיק״. אם יש מקום בו אני נהנה ״להעמיס״ סחורה זה ״יוניקלו״. אין מה לעשות, שכן הם מציעים פתרון ״שיקי״ מנימליסטי לכל דבר: פיג׳מה, גרביים, גופיות, פבדי התעמלות, חולצות מכופתרות, מכנסי צ׳ינו, מכנסי ברמודה, סריגים וכו׳.לא זכור לי שהיתה פעם אחת בה נכנסתי לסניף שלהם ולא יצאתי עם מספר שקיות עמוסות בכל טוב ומלאות בפרטי ״בייסיק״ איכותיים. לא ברור לי אם זה קשור לאריזות ״הקריספיות״ֿ, הצבעונייות (האם משם ״פוקס״ שאבו את ״ההשראה״ לחנויות שלהם...?!?), המבחר, המחיר, האווירה האסתטית של הסניפים, מעילי ה״אולטרה לייט״ המחממים והקומפקטים.... או שמא כל הנאמר לעיל אשר מתקבצים ויוצרים יחד חוויה של שלם הגדול מסכום חלקיו. 

מלבד התלות שלי לפרטי ה״בייסיק״ של ״יוניקלו״, מידי פעם מבליחה הרשת היפנית בשיתופי פעולה וקולקציות קפסולה מקוריות. וכך אחרי שיתופי פעולה עם מייקל בסטיאן, פארל (הראפר), אינס דה לה פרסאנג׳ הגיע תורו של שיתוף פעולה מרגש באמת עם ״מומה״ (המוזאון לאומנות מודרנית בניו יורק). שיתוף המפעולה הגאוני הוליד קולקציית קפסולה של פרטי לבוש בהשראת אומנים אשר יצירותייהם האיקוניות מוצגות ״במומה״. כדי לחגוג את הקולקציה מהרגשת הסבה הרשת את הקומה השנייה של חנות הדגל שלה בשדרה החמישית בניו יורק לחנות ״פופ-אפ״ המוקדשת לקולקציה בה מוצגים הפריטים במסגרות וארונות זכוכית בכדי להמחיש את החיבור לעולם האומנות. ואם זה לא הספיק אזי פתחו שם גם מיני סניף של ״סטארבקס״.
כשעוצרים לחושב על זה שיתוף פעולה מסוג זה הינו מתבקש וטבעי הרי אופנה היא אומנות ואומנות מוצאת ביטוי דרך אופנה. מעצבי אופנה בשונה מציירים המציירים על קנבס או פסלים המפסלים בחומרים שונים, את האומנות שלהם מציירים ו״מפסלים״ על בדים ובאמצעות גזרות. ואילו אנו משתמשים ביצירות השונות שלהם בכדי לבטא את עצמו. גם סוג של אומנות. ואופנה כמו כל אומנות משקפת את התקופה בה אנו חיים. הקולקציה כוללת כ200 פריטים בהשראת האומנים הבאים: אנדי וורהל, ז׳אן-מישל בסקיה, קית הרינג, ג׳קסון פולוק, ג׳ק פירסון, לורנס ווינר, ריאן מקיגנס ושרה מוריס. בין הפריטים השונים ניתן למצוא: חולצות ״טי״, גופיות, מכנסי ברמודה, גרביים, תיקים, ובנדנות. כל פריט מגיע עם תווית בה מופיעה התמונה המקורית אשר ביססה את ההשראה לעיצוב. בשניה שראיתי את הקולקציה רציתי להסתער על כולה ולא להשאיר שבויים על המדפים, הטרנספורמציה בין היצירות של האומנים וההטמעה שלהם בפרטי הלבוש, כייאה לרשת היפנית, נעשתה בטוב טעם ואובר ״שיק״. הכוח והעוצמה של היצירות האיקוניות שהיוו את ההשראה לקולקציה הינה בכך שסביר כי לעולם לא יצאו ״מהאופנה״ או יאבדו מהיוקרה שלהם וכך גם פרטי הלבוש (קרי הבננה של וורהל ל״וולוט אנדרגראונד״ תמיד היתה ותמיד תהיי סמל אייקוני של תרבות הרוקנרול). באשר לאדפטציה והשמה ללבוש יומיומי, בשל העובדה שמדובר באומנות גבוהה, חולצות ״הטי״ יתאימו גם עם ג׳קט מחויט וגם עם מעיל עור סטייליסטי וגם לברמודה זרוקה. האיקון מדבר בעד עצמו. אתם יכולים לנחש לאן ״ילך״ כספי בזמן הקרוב... 

חנות ה״פופ-אפ״ SPRZNY - יוניקלו, קומה שנייה. השדרה החמישית ורח׳ 53.
מחירים: 5.90$ - 49.90$ (הנחה מיוחדת למזמינים דרך האתר של יוניקלו).

פריטים בהשראת אנדי וורהל:פריטים בהשראת ז׳אן-מישל בסקיה:
פריטים בהשראת קית׳ הרינג:
פרטים בהשראת ג׳קסון פולוק:


פרטים בהשראת ג׳ק פירסון:


פריטים בהשראת לורנס ווינר:

פריטים בהשראת ריאן מקגינס:
פריטים בהשראת שרה מוריס:


מה דעתכם על הקולקציה? עבור איזה אומן יצרו את הקולקציה היותר מוצלחת?