Translate

יום שני, 25 בפברואר 2013

אחי סקצ'

הרבה זמן שחיפשתי חנות בגדים שתהיי על תקן "הבית קפה השכונתי" שלי. כזאת שאני אוכל להגיע אליה פעם בחודש (...או כל פעם שמעצבנים אותי בעבודה או כשצריך אסקפיזם או כש...) אכיר את המוכרים והם אותי וקו הבגדים יתאים לשני הצדדים. חנות שאינה רשת (כי וואלה, נמאס לי ללכת למשחק, לשבת בבר או לטייל על רוטשילד ולראות עוד עשרה אנשים בדיוק עם אותה חולצה כמו שלבשתי) אבל מאידך גם אינה בוטיק מעצבים אקסקלוסיבי שפריט אחד בו "יסחוט" ממני כל אגורה שמורה. כל החנויות והמעצבים שחברה שלי שלחה אותי אליהם אומנם הציעו בגדים מאוד יפים אבל פחות שימושיים עבורי ליום יום; בין אם כי היו מחוייטים מידי ובין אם משום שהציעו פריטים שלא ממש יכולתי להרשות לעצמי ללבוש ולא רק בגלל תג המחיר..

עד שבמקרה באיזו שבת בבוקר כשהחברה "סחבה" אותי לארוחת בוקר עם עוד זוג "אבודים" במתחם התחנה, מצאתי עצמי ב"סקצ'". "סקצ'" הינו מותג אופנה שהקים יוסי קצב. קצב שימש בעברו מעצב ראשי בחטיבות הגברים עבור בית האופנה של דונה קארן וברשתות האופנה המובילות בארץ: "קסטרו" ו"פוקס" ובשנת 2009 הקים את המותג "סקצ'" המציע בגדי גברים.

בתחום חנויות עיצוב הבגדים העיר מלאה במעצבות המציעות אופנה לנשים, עבורנו הגברים האופציות דלות יותר ונעות בדיכוטמיה של בגדי רשתות או בגדי מעצבים לא זולים ושלא תמיד מתאימים לצרכים הפרקטיים שלנו. "סקצ'" אולי הוקם בכדי להציע לנו מענה ב"מרווח" הזה שהיה קיים, שכן קצב יצר ובנה אופצייה אשר הינה יותר מראוייה. בעיני "סקצ'" מציע שילוב של חווית קנייה איכותית ויוקרתית (באופן יחסי למתחרים כמובן): החל מעיצוב החנות, מיקומם של שתי החנויות הקיימות, אנשי המכירות, העיצובים, סוג הפריטים, התפירה והגימורים, תוך כדי נגישות  עיצובית וכלכלית. כל "אח" שיכנס יוכל למצוא את עצמו באחד או יותר מהפריטים אשר ללא ספק "לבישים" ושיקיים ויתאימו לארועי היום והערב השונים. "סקצ'" נגיש במובן שהוא מציע חלופה לקניה ברשתות עבור מי שמוכן להשקיע "קצת יותר" עבור בגדים שיעזרו להכניס לארון פריטים שאינם רק בר חלוף  ו"טרנדיים" (כל פריט מיוצר במכסה שנעה בין 50-200). 

לכן כשחברה שלי כבר התחילה לנג'ס לי על מה אני לובש לליל הסדר (כי אחרי שנה וחצי היא סוף סוף הצליחה לגרור אותי לעשות סדר עם ההורים והמשפחה שלה...) שמחתי לשמוע ש"סקצ'" השיקו את קולקציית אביב קיץ 2013.

Image via Ysketch.com
אם קולקציית החורף האחרונה הושפעה מאומנות קיפולי הנייר היפנית: "אורגמי", הרי הקולקציה הנוכחית מושפעת מציוריו של האומן הבריטי הנודע דיוויד הוקני. הוקני, צייר בריטי אשר תרם רבות לפיתוח זרם "הפופ ארט" (קורסים כלליים באומנות שחייבו אותי לקחת במסגרת התואר...) מזוהה מאוד עם "ציורי הבריכות", סדרת ציורים של בריכות שחייה בלוס אנג'לס של שנות ה60-70 אשר בחלקם נראים דמויות גבריות.

  Image via www.mynewsdesk.com 
עיון בקטלוג משקף את ההשראה הן בצילומים (רון קדמי) והן בצבעי הבדים אשר מאפיינים את המנעד הרך והלעיתים פסטלי אך גם "דוקר" בציוריו של הוקני. זאת לחיוב, שכן אם בקולקציות הקודמות חסרו לי "ספלאשים" של צבע בפריטים שרובם נעו על מנעד שבין: לבן, וצבעים כהים כגון: כחול נייבי, שחור, אזי שפלטת הצבעים של הוקני זלגה לקולקציה הנוכחית של "סקצ'" וניתן למצוא בה פריטים בצבעים: ורוד, כתום, צהוב, מוקה וגוונים של כחול בהיר לצד נגיעות דוקרות כגון: חרדל ואדום. אומנם מהקטלוג לא ניתן להרגיש את סוגי הבדים, אך מההיכרות עם המותג הבדים נעימים ואווריריים ומותאמים לקיץ הישראלי.

Image via coupthat.wordpress.com
Image via Ysketch.com
Image via Ysketch.com
בשורה התחתונה הקולקציה עוזרת לקבע את DNA של המותג וממשיכה את הקו הכללי האלגנטי והלביש שלו ובכך מספקת מענה נגיש עבור הצרכים של רובנו. "אחי שיק". אם זאת, כמו שאח אחד אוהב להגיד "איפה הוואו!". ואכן יש הרגשה גם בקולקציה הנוכחית שאין "וואו". הקולקציה יפה ו"נכונה" אבל חסר בה הניצוץ שיסעיר ויגרום להתלהבות, זה שיגרום לשליפה מהירה של כרטיס האשראי "ויגהץ" בלי להתייחס לתג מחיר... או תסלחו לי על הביטוי: "קראש", כשם שעושות רבות מיצירותיו של הוקני. אולי כדאי לקחת את ההשפעה מהוקני צעד נוסף קדימה וכשם שמתקיים בהוקני גם הצד האקספרמנטלי, זה שהתנסה בעבודות קולאז' באמצעות תצלומי פולורויד בשנות ה60 ולאחרונה מתנסה  בציור באמצעות אפליקציות אייפאד. כך אפשר שחלק מסוים מהקולקציה יתנסה ויעיז יותר בצבעים, בדים, גזרות, עיצובים ואימולסיות, שנדע שבתוך השפיות קיים גם השיגעון, זה שיספק את "הרעב" של אלו שמחפשים גם "להידלק" על הבגד. אלו שמחפשים את ה"וואו!".


Image via www.thelondonmagazine.co.uk

Image via Ysketch.com
Image via Ysketch.com


Image via Ysketch.com
Image via Ysketch.com

Image via Ysketch.com


בוטיקים:
מתחם התחנה - קויפמן 2, תל אביב
בזל 2 (פינת דיזינגוף), תל אביב


מה חשבתם על הקולקציה? איזה פריטים תקנו ממנה?